Szlak „Krawędziowy” Drukuj Email


Szlak Krawędziowy Szlak Krawędziowy
Szlak Krawędziowy (kolor czerwony) i inne szlaki piesze wokół Suśca

 



Szlak „Krawędziowy”, znaki czerwone, łączna długość ok. 53 km. Trasa szlaku: Susiec PKP – Oseredek – Błudek (cmentarz i pomnik poświęcony żołnierzom AK ) – Nowiny – Rezerwat „Czartowe Pole” – Pardysówka – Józefów -Górecko Kościelne – Rezerwat „Szum” – Górecko Stare – Florianka – Sochy – Zwierzyniec.

Od miejscowości Susiec do rezerwatu "Czartowe Pole" najlepiej rozpocząć wędrówkę od Zespołu Szkół w Suścu ul. Tomaszowska 53. Za jej ogrodzeniem wchodzimy do lasu razem ze szlakiem niebieskim i żółtym.  Zakładając że wyjście planujemy o godz. 9:00 będą podawane godziny dotarcia do najbardziej charakterystycznych miejsc.

Po przejściu wąską ścieżką  wzdłuż rzeki Jeleń odchodzimy od szlaków niebieskiego i żółtego przez mostek wchodzimy  pod górkę do lasu.

szlak krawędziowy szlak krawędziowy szlak krawędziowy szlak krawędziowy

Maszerujemy wśród przejrzystego leśnego boru aż do przejścia przez szutrową drogę prowadzącą z Suśca do Borowych Młynów (godz. 9:45). Maszerujemy teraz krętymi drogami wzdłuż tej drogi aż do ukazania się pól przy przysiółku Suśca zwanym Zagrody.

szlak krawędziowy szlak krawędziowy szlak krawędziowy szlak krawędziowy

Jest to urocze miejsce, tym bardziej że możemy go podziwiać z ulokowanych tam dwu ambon myśliwskich (godz. 9:50). Idąc dalej skręcamy pod kątem prostym w prawo. Po lewej stronie rozciąga się obszar bagienny. Wchodzimy na łąkę w kierunku północnym. Ze względu na brak na łące drzew są tu trudności z odszukaniem kierunku marszu. Na końcu łąki widać drewniany dom z budynkiem gospodarczym gdzie powinniśmy zmierzać.

szlak krawędziowy szlak krawędziowy szlak krawędziowy szlak krawędziowy

Po dotarciu do tych zabudowań skręcamy w lewo do lasu (10:18). Obserwujemy  las o gęściejszym podszyciu. Znajduje się tu zdecydowanie więcej świerków. Jest to też miejsce lęgów jastrzębi co można stwierdzić po piórach domowego ptactwa. Docieramy do granic lasu obserwując po lewej stronie porośnięte ciekawie leśne oczka wodne, które ciągną się dalej tworząc duże bagienne rozlewisko. Po wyjściu z lasu wchodzimy na łąkę, przez, którą dochodzimy do tylnej części zabudowań miejscowości Oseredek. Jest tu niezbyt ciekawy odcinek ze względu na pozostałości rozpadających się zabudowań i śmieci. Na szczęście nie idziemy nim zbyt długo i wchodzimy spowrotem do lasu (10:38).

szlak krawędziowy szlak krawędziowy szlak krawędziowy szlak krawędziowy

Maszerujemy przez ciekawy przejrzysty las, by powrócić koło zbiornika p. poż. i kościoła do zabudowań Oseredka (11:05).

szlak krawędziowy szlak krawędziowy szlak krawędziowy szlak krawędziowy

Teraz droga prowadzi ok 1 km przez miejscowość. Na środku tego odcinka znajduje się sklep spożywczy gdzie można zaopatrzyć się w napoje (11:21).

szlak krawędziowy szlak krawędziowy szlak krawędziowy szlak krawędziowy

Na końcu miejscowości przy figurze skręcamy w lewo do lasu (11:34). Oglądamy bardzo ciekawy las z krętymi wąskimi drogami i ukazującymi się co jakiś czas polanami. Można też spotkać grzybiarzy. Po chwili wchodzimy do młodego lasu, w którym  można pogubić się z względu na zmieniający się  co 20 m kierunek. Po wyjściu z młodnika napotykamy Cmentarz Wojenny w Błudku (12:25), o którym mowa w innym artykule.

szlak krawędziowy szlak krawędziowy szlak krawędziowy szlak krawędziowy

Maszerujemy dalej wąskimi ścieżkami o zmiennych kierunkach po czym docieramy do asfaltowej drogi Nadleśnictwa Józefów. Tam skręcamy w prawo wychodząc na drogę relacji Susiec Józefów. Kierunek trasy jest znowu w prawo tj. w stronę Suśca gdzie po 150 m znajduje się Parking wraz z tablicą "Kamieniołomy w Nowinach" (12:46).

szlak krawędziowy szlak krawędziowy szlak krawędziowy szlak krawędziowy

W tym też miejscu usytuowany jest deszczochron z ławami i tablicą informacyjną Geoturystycznego Szlaku Roztocza Środkowego. Można tu zatrzymać się i  odpocząć. Trzymając się znaków czerwonych wchodzimy do kamieniołomów. Prowadzą nas w górę drewniane schody. Na chwile (150 m) zbaczamy z trasy szlaku aby wejść na 6 metrową drewnianą platformę obserwacyjną , z której możemy podziwiać obszar Puszczy Solskiej. Ciekawym zjawiskiem jest tu brak horyzontu czyli efekt zlewania się kolorów oddalonego lasu z niebem. Chcąc iść dlalej musimy zawrócić w kierunku schodów by tam wejść do leszczynowego lasu. Idziemy dośc długimi, prostymi odcinkami powoli wchodząc na wzniesienie.

szlak krawędziowy szlak krawędziowy widok na Puszczę Solską szlak krawędziowy

Na szczycie możemy wejść na ambonę myśliwską by pooglądać pola i zabudowania miejscowości Nowiny (13:38). Idąc skrajem lasu po lekkim skręcie w lewo do lasu wychodzimy na drogę prowadzącą do Nowin (14:00).

szlak krawędziowy szlak krawędziowy szlak krawędziowy wyjście z Nowin na południowy zachód

Przy przystanku PKS kierujemy się na lewo w kierunku południowym. Po około 1 km wraz z zielonym szlakiem rowerowym Ziemi Józefowskiej skręcamy w lewo do lasu. Idziemy przez las mając po prawej stronie ciekawą rzekę Sopot zasilającą wcześniej Zalew w Majdanie Sopockim. Na końcu wędrówki dochodzimy do Rezerwatu Czartowe Pole, o którym mowa w innym artykule niniejszej strony (14:20).

szlak krawędziowy szlak krawędziowy szlak krawędziowy

Uwaga!
Podane godziny dotarcia do poszczególnych miejsc mogą nie być wiarygodne. Podczas wędrówki tempo marszu było szybkie ale dużo czasu zajmowało fotografowanie.

 

Pod spodem parę zdjęć z uroczystości w Błudku, rezerwatu Czartowe Pole i z innych ciekawych miejsc znajdujących się na dalszej trasie Szlaku Krawędziowego.

Piesze szlaki turystyczne Piesze szlaki turystyczne Piesze szlaki turystyczne Piesze szlaki turystyczne Piesze szlaki turystyczne Piesze szlaki turystyczne Piesze szlaki turystyczne Piesze szlaki turystyczne Piesze szlaki turystyczne Piesze szlaki turystyczne Piesze szlaki turystyczne Piesze szlaki turystyczne